
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. x 58-1/2 in. 2-Shelf Lipped Edges 2-Sided Shelf Truck
- Item Code: DET2L-3060-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. Expanded metal ends extend 48" high above the deck, improve visibility, and allow 2-way access to material.
Features
Back To Top- Expanded metal end panels extend 48" above deck
- 12 gauge steel shelves
- Two rigid and two swivel casters
- 6" non-marking polyurethane wheels
- All-welded construction
Tech Specs
Back To Top| Ship Weight | 291 |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Overall Height | 58.5" |
| Shelf Clearance | 22.5" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelf Size WxL | 30" x 60" |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Shelves | 2 Shelves |
| Lip Flush | Lipped Shelves |
| Freight Class | 175 |