
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. x 60-1/2 in. 2-Shelf 2-Sided Towable Multi-Shelf Truck
- Item Code: DET2L3060-8MRRD
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. Expanded metal ends extend 48" high above the deck, improve visibility, and allow 2-way access to material.
Features
Back To Top- Expanded metal end panels extend 48" above deck
- 12 gauge steel shelves
- 1-1/2" retaining lips
- Two rigid and two swivel casters
- 8" mold-on rubber wheels
- Can be used independently or connected to other units
- Ring drawbar stays in upright position for manual operation
- Pin and clevis rear hitch
- Overall height: 58-1/2"
Tech Specs
Back To Top| Wheel Description | 8" Mold-on Rubber |
|---|---|
| Shelves | 2 Shelves |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |
| Lip Flush | Lipped Shelves |
| Overall Height | 60.5" |
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Shelf Size WxL | 30" x 60" |
| Brand | Little Giant |
| Shelf Clearance | 22.5" |
| Ship Weight | 264 |