
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
DNMG432 MW Grade KCP25 Carbide TiCN/Al203 Finish Turning Insert
- Item Code: DNMG432MW KCP25
- Brand: Kenloc
- Unit Size: 1
Description
TiCN/Al2O3 Finish, 15.5mm Long, 1/2" Inscribed Circle, 1/32" Corner Radius, 55? Diamond, Series KENLOC
Tech Specs
Back To Top| Length Decimal | 0.6102" |
|---|---|
| Length Metric | 15.50 mm |
| Insert Style | DNMG |
| Brand | Kenloc |
| Coating/Finish | TiCN/Al2O3 |
| Inscribed Circle | 1/2" |
| Product Type | Turning |
| Included Angle | 55 |
| Insert Size | 432 |
| Corner Radius | 1/32" |
| Thickness | 3/16" |
| Material | Solid Carbide |