
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.054 mm Drill Diameter x 70.000 mm Flute Length 3 Flute TiB2 Coated Carbide Miniature High Performance Drill
- Item Code: DQW1990-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Special 3 flute design to maximize chip flow, hole accuracy, and finish
- 130 degree point angle
- Polished flute valleys and TiB2 coating prevent built-up edge and extend tool life
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Center Cutting | N |
| Coating/Finish | TiB2 |
| Flute Length | 70.000 mm |
| Metric | Y |
| Coolant Through | N |
| Metric Diameter | 5.054 mm |
| Overall Length | 125.000 mm |
| Point Angle | 130 |
| Single/Double End | Single End |
| Chip Breaker | N |
| Length of Cut Multiple | (12x) |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter | 6.000 mm |