
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. with 9 in. Pneumatic Wheels Cushion Load 6 in. Deep Shelf Truck
- Item Code: DS-2448X6-9P
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant’s Deep Shelf Truck is ideal for both transport and storage of bulk material. Cushion load wheels provide a smooth ride over rough or uneven surfaces. All-welded construction is built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 1200 lbs. load capacity
- 12 gauge steel shelves
- Bottom shelf has 1-1/2" retaining lips
- 2 rigid and; 2 swivel casters
Tech Specs
Back To Top| Lip Flush | 6" Deep Top Shelf |
|---|---|
| Shelf Clearance | 21.75" |
| Overall Height | 36" |
| Shelves | 6" Deep Shelves |
| Ship Weight | 151 |
| Freight Class | 175 |
| Brand | Little Giant |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Wheel Description | 9" Pneumatic |
| Interior Height | 6" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |