
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18 in. x 30 in. x 35 in. 2-Shelf 6 in. Wheels 3-Inch Deep Shelf Truck
- Item Code: DS1830X3-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant's Deep Shelf Truck is ideal for both transport and storage of bulk material. All-welded construction is built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 12 gauge steel shelves
- top shelf has 3" high sides for maxium capacity
- 2 rigid & 2 swivel casters
- Non-marking polyurethane wheels
- All-welded construction
- Durable gray powder coated finish
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Shelf Size WxL | 18" x 30" |
|---|---|
| Ship Weight | 99 |
| Freight Class | 175 |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Brand | Little Giant |
| Interior Height | 3" |
| Overall Height | 38" |
| Shelf Clearance | 22.5" |
| Lip Flush | 3" Deep Shelves |
| Shelves | 2 Shelves |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |