
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18 in. x 30 in. with 3 in. Deep Top Shelf & Storage Pocket Order Picking Truck
- Item Code: DS1830X3-6PYWSP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant’s Deep Shelf Truck is ideal for both transport and storage of bulk material. This truck features a convenient writing shelf and storage pocket, ideal for order picking.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- 12" long writing shelf
- 12 gauge steel shelves
- 2 rigid and; 2 swivel casters
- 6" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Overall Height | 38" |
|---|---|
| Freight Class | 175 |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Features | Writing Shelf & Storage Pocket |
| Ship Weight | 118 |
| Lip Flush | 3" Deep Shelves |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Shelves | 3" Deep Shelves |
| Brand | Little Giant |
| Interior Height | 3" |
| Shelf Size WxL | 18" x 30" |