
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. x 35 in. 2-Shelf 5 in. Wheels 3-Inch Deep Shelf Truck
- Item Code: DS2436X3-5PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant's Deep Shelf Truck is ideal for both transport and storage of bulk material. All-welded construction is built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 12 gauge steel shelves
- top shelf has 3" high sides for maxium capacity
- 2 rigid & 2 swivel casters
- Non-marking polyurethane wheels
- All-welded construction
- Durable gray powder coated finish
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Shelf Clearance | 22.5" |
|---|---|
| Shelves | 2 Shelves |
| Lip Flush | 3" Deep Shelves |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 175 |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Ship Weight | 99 |
| Brand | Little Giant |
| Interior Height | 3" |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Overall Height | 35" |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |