
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. with 6 in. Deep Top Shelf & Storage Pocket Order Picking Truck
- Item Code: DS2436X6-6PYWSP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant’s Deep Shelf Truck is ideal for both transport and storage of bulk material. This truck features a convenient writing shelf and storage pocket, ideal for order picking.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- 12" long writing shelf
- 12 gauge steel shelves
- 2 rigid and; 2 swivel casters
- 6" non-marking polyurethane wheels
Tech Specs
Back To Top| Freight Class | 175 |
|---|---|
| Lip Flush | 6" Deep Shelves |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Shelves | 6" Deep Shelves |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Overall Height | 38" |
| Brand | Little Giant |
| Ship Weight | 167 |
| Interior Height | 6" |
| Features | Writing Shelf & Storage Pocket |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |