
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
AAA Size 1.5 Volt Duracell ProCell Industrial Alkaline Battery (24 per Box)
- Item Code: DURPC2400-TC24
- Brand: Duracell
- Unit Size: 1
Description
Rely on Duracell® PROCELL® batteries to provide dependable, long-lasting power for important battery-operated devices used in the workplace.
Duracell recognizes that professionals place special demands on their batteries. In most cases, there is no room to second-guess the batteries that you rely on to power mission-critical electronic devices.
PROCELL provides a full line of industrial-grade power solutions designed to deliver outstanding performance and reliability.
PROCELL is manufactured to rigid specifications to meet some of the highest standards of durability and longevity that professional users demand and expect.
Features
Back To Top- Lasts up to 10X longer than zinc carbon batteries in power demanding applications
- Date coding to ensure freshness
- Reliable performance at temperature extremes of -4ºF to 129ºF
- Economical bulk packaging for professional applications
Tech Specs
Back To Top| Capacity | 1 Ah |
|---|---|
| Dimensions | 44.5mm H x 10.5mm Dia. |
| NEDA Number | 24A |
| Size | AAA |
| Standards | NEDA/ANSI 24A, IEC LR03 |
| Temperature, Operating | -20 to 54 C |
| Temperature, Operating, Minimum | -20 °C |
| Voltage Rating | 1.5 V |
| Volume | 3.5 cm |
| Weight | 0.4 oz. |
| Temperature, Operating, Maximum | +54 °C |
| Termination | Pressure Contact |
| Terminal Type | Flat |
| Series | Procell Series |
| Classification | Non-Rechargeable |
| Tab Type | Standard Batteries |
| Primary Type | Non-Rechargeable |
| Brand | Duracell |
| Chemical System | Alkaline Zinc-Manganese Dioxide |
| Type | Standard Batteries |