
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.0 Volt Energizer ECR2450 Lithium Coin Cell Battery
- Item Code: ECR2450BP
- Brand: Energizer
- Unit Size: 1
Description
Lithium batteries are designed for optimum performance in high drain, high tech devices. Lithium batteries can be used in place of alkaline batteries in most instances to provide a longer life and higher performance in extreme temperatures.
Tech Specs
Back To Top| Battery Chemistry | Lithium |
|---|---|
| Battery Size | CR2450 |
| Capacity | 620 mAh |
| Cross Reference | 5029LC |
| Diameter | 24.5mm |
| Height | 5mm |
| Standards | ANSI; IEC; NEDA |
| Type | Button |
| Voltage | 3V |
| Brand | Energizer |
| Shape | Cylindrical |