
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. x 35 in. 2-Shelf 6 in. Wheels Ergonomic Handle 3-Inch Deep Shelf Truck
- Item Code: ENDS-3060X3-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant's Deep Shelf Truck with ergonomic handle is ideal for both transport and storage of bulk material. All-welded construction is built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 12 gauge steel shelves
- Top and bottom shelf have 3" high sides for maxiumum capacity
- 2 rigid & 2 swivel casters
- Non-marking polyurethane wheels
- All-welded construction
- Durable gray powder coated finish
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Lip Flush | 3" Deep Shelves |
|---|---|
| Shelf Clearance | 22.5" |
| Shelves | 2 Shelves |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Interior Height | 3" |
| Brand | Little Giant |
| Shelf Size WxL | 30" x 60" |
| Ship Weight | 182 |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 175 |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Overall Height | 38" |