
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. with 12 in. Deep Top Shelf 5 in. Wheels 1200 lb. Capacity Ergonomic Handle Shelf Truck
- Item Code: ENDS2436X12-5PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Deep shelf trucks combine the convenience of a 12" deep top tray for accumulating and transporting smaller parts with the rugged durability of an all-welded unit. Shelves are formed from 12 gauge steel, with 12" deep top shelf. 2 swivel and 2 rigid non-marking polyurethane casters offer easy maneuverability and quiet operation.
Features
Back To Top- 12" deep top tray
- 1-1/2" retaining lips on lower shelf
- 12 gauge shelves
- Shelf Clearance: 15-1/2"
- Two rigid and two swivel casters
- Powder coated gray finish
- All-welded construction
Tech Specs
Back To Top| Wheel Description | 5" Polyurethane |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 175 |
| Lip Flush | 12" Deep Top Shelf |
| Interior Height | 12" |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Shelf Clearance | 15.5" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Ship Weight | 123 |
| Overall Height | 35" |