
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. Lipped Edges Heavy Duty Ergonomic Shelf Truck
- Item Code: ERGL-3048-8PYBK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
All-welded, heavy-duty steel shelf truck provides easy maneuverability of goods. Shelves are formed from 12 gauge steel with structural angle sub-frame and shelf reinforcements.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- 12 gauge steel construction
- Ergonomic push handle
- Shelves reinforced on shelves longer than 36"
- Raised offset handle with hand guard
- Two rigid and two swivel casters with wheel brakes
- 8" polyurethane wheels
- Top shelf height: 35"
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Shelf Clearance | 21" |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
| Shelf Size WxL | 30" x 48" |
| Ship Weight | 163 |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |
| Wheel Description | 8" Polyurethane |
| Freight Class | 175 |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Top Shelf Height | 35" |