
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Square Drive Adapter, 1-1/2 Inch OAL 3/8 Inch Male Square Adaptor
- Item Code: EX-375B
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
1/4€ to 5/8€ Male Square
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.113
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
- Pin Lock Feature Provides Best Retention; Ball Lock Feature Provides Quicker Changes
Tech Specs
Back To Top| Tool Type | 1/2” Sq. Dr. Adapters |
|---|---|
| Type of Lock | Ball |
| Overall Length | 1-1/2 in; 38 mm |
| Type | Extension |
| Female Square | 1/2 in |
| U-Guard | No |
| Brand | Apex |
| Type of Extension | Female sq. to Male sq. |
| Male Square | 3/8 in |