
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.175 mm Drill Diameter x 53.000 mm Flute Length 3 Flutes TiB2 Coated Carbide HP Drill
- Item Code: FAE1250-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Special 3 flute design to maximize chip flow, hole accuracy, and finish
- 130° point angle
- Polished flute valleys and TiB2 coating prevent built-up edge and extend tool life
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Drill Diameter Metric | 3.175 mm |
|---|---|
| Flute Length | 53.000 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Point Angle | 130 |
| Length of Cut Multiple | (15x) |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length Metric | 100.00 mm |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Coating/Finish | TiB2 |
| Brand | Harvey Tool |