
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.733 mm Drill Diameter x 26.000 mm Flute Length 2 Flute TiB2 Coated Carbide Miniature High Performance Drill
- Item Code: FBD1470-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Flat Bottoms
Features
Back To Top- Flat bottom design (no point angle and no dish) allows for drilling on irregular surfaces and reduces burrs on break through
- Ideal for drilling on inclined and rounded surfaces, creating flat bottom holes, tilted drilling for angled holes, and drilling intersecting holes, half holes, shoulders, or thin plates
- h6 tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiB2 |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Length of Cut Multiple | (5x) |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Brand | Harvey Tool |
| Flute Length | 26.000 mm |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 3.733 mm |
| Point Angle | 180 |
| Metric | Y |