
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1405 in. Drill Diameter x 0.9600 in. Flute Length 2 Flutes TiB2 Coated Carbide HP Drill
- Item Code: FBG1405-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Flat Bottom
Features
Back To Top- Flat bottom design (no point angle and no dish) allows for drilling on irregular surfaces and reduces burrs on break through
- Ideal for drilling on inclined and rounded surfaces, creating flat bottom holes, tilted drilling for angled holes, and drilling intersecting holes, half holes, shoulders, or thin plates
- AlTiN coating for improved lubricity and heat resistance
- TiB2 coating for added lubricity and improved tool life in aluminum
- h6 tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Drill Diameter Decimal | 0.1405" |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Brand | Harvey Tool |
| Coating/Finish | TiB2 |
| Point Angle | 180 |
| Flute Length | 0.9600" |
| Length of Cut Multiple | (5x) |
| Overall Length Decimal | 3.0000" |
| Overall Length Fractional | 3" |