
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2500 in. (1/4) Drill Diameter x 1.1875 in. (1-3/16) Flute Length 2 Flutes AlTiN Coated Carbide HP Drill
- Item Code: FKB2500-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Prehardened Steels
Features
Back To Top- Optimized for drilling prehardened medium alloy steels, stainless steels, and tool steels up to 45Rc
- Specialized flute shape for improved chip evacuation and maximum rigidity
- 140° point angle
- AlTiN coating for improved lubricity and heat resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | AlTiN |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Overall Length Decimal | 3.0000" |
| Brand | Harvey Tool |
| Number of Flutes | 2 |
| Drill Diameter Decimal | 0.2500" |
| Drill Diameter Fractional | 1/4" |
| Flute Length | 1.1875" (1-3/16) |
| Length of Cut Multiple | (3x) |
| Overall Length Fractional | 3" |
| Point Angle | 140 |
| Material | Solid Carbide |