
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3970 in. Min Bore Diameter x 0.500 in. (1/2) Max Bore Depth x 0.0870 in. Tooth Width x 0.1500 in. Projection x 0.3750 in. (3/8) Shank Diameter x 2.50 in. (2-1/2) Overall Length x 0.0435 in. Radius Carbide Full Radius Grooving Tool
- Item Code: FR-7847
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
Right Hand
Features
Back To Top- Designed for generating full radius grooves
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Full radius profile
- Lockdown flat automatically locates tool on center
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Max Bore Depth Decimal | 0.5000" |
|---|---|
| Min Bore Diameter Decimal | 0.3970" |
| Radius | 0.0435" |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Coating | None |
| Tooth Width | 0.0870" |
| Max Bore Depth Fractional | 1/2" |
| Hand Direction | Right Hand |
| Neck Diameter | 0.2250" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 2.50" (2-1/2) |
| Projection | 0.1500" |
| Brand | Micro 100 |
| Centerline Offset | 0.1875" (3/16) |
| Head Width | 0.375" (3/8) |