
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5220 in. Min Bore Diameter x 1.000 in. (1) Max Bore Depth x 0.1250 in. (1/8) Tooth Width x 0.2000 in. Projection x 0.5000 in. (1/2) Shank Diameter x 3.00 in. (3) Overall Length x 0.0625 in. (1/16) Radius Carbide Full Radius Grooving Tool
- Item Code: FR-7934
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
Right Hand
Features
Back To Top- Designed for generating full radius grooves
- Polished split face for improved edge retention and chip evacuation while reducing galling
- Full radius profile
- Lockdown flat automatically locates tool on center
- AlTiN coated option provides added lubricity and increased wear resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Hand Direction | Right Hand |
|---|---|
| Centerline Offset | 0.2500" (1/4) |
| Head Width | 0.500" (1/2) |
| Neck Diameter | 0.3000" |
| Tooth Width | 0.1250" (1/8) |
| Brand | Micro 100 |
| Max Bore Depth Decimal | 1.0000" |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Min Bore Diameter Decimal | 0.5220" |
| Max Bore Depth Fractional | 1" |
| Material | Solid Carbide |
| Projection | 0.2000" |
| Radius | 0.0625" (1/16) |
| Coating | None |
| Overall Length | 3.00" (3) |