
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0960 in. Drill Diameter x 0.4600 in. Flute Length 3 Flutes TiB2 Coated Carbide HP Drill
- Item Code: FSD0960-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Optimized for drilling aluminum and aluminum alloys with excellent performance in unfilled plastics, copper, brass, and bronze alloys
- Specialized 3 flute design for maximized chip flow, hole accuracy, and finish
- 130° point angle
- Polished flute valleys and TiB2 coating prevent built-up edge and extend tool life
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Drill Diameter Decimal | 0.0960" |
|---|---|
| Flute Length | 0.4600" |
| Coating/Finish | TiB2 |
| Material | Solid Carbide |
| Point Angle | 130 |
| Overall Length Decimal | 2.0000" |
| Length of Cut Multiple | (3x) |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Overall Length Fractional | 2" |
| Brand | Harvey Tool |
| Number of Flutes | 3 |