
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. Flush Edges 6 in. Polyurethane Wheels Merchandise Collector Cart
- Item Code: G-2436-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
All-welded, heavy-duty steel shelf truck provides easy maneuverability of goods. Shelves are formed from 12 gauge steel with structural angle sub-frame and shelf reinforcements.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- 12 gauge steel construction
- Shelves reinforced on shelves longer than 36"
- Raised offset handle with hand guard
- Two rigid and two swivel casters
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Load Capacity | 3600 lbs |
|---|---|
| Shelf Clearance | 19.5" |
| Freight Class | 175 |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Brand | Little Giant |
| Ship Weight | 115 |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |