
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. Flush Edges Cushion-Load Non-Slip Vinyl Matting Surface Instrument Cart with Writing Shelf and Storage Pocket
- Item Code: G-2436-9PM-WSP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
All-welded steel utility cart with cushion load wheels provide a smooth ride over rough or uneven surfaces.
Features
Back To Top- Writing shelf measures 21" wide x 12" long
- Optional storage pocket measures 14" wide x 12-1/2" long with 4-3/4" access height
- 9" pneumatic wheels
- 2 swivel, and 2 rigid casters
- Available with vinyl shelf surface
- Available with flush edges or 1-1/2" retaining lips:
- Flush shelf clearance: 19-1/2"
- Lipped shelf clearance: 18"
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Features | Writing Shelf & Storage Pocket |
| Surfaces | Non-Slip Vinyl Matting |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Ship Weight | 131 |
| Freight Class | 175 |
| Shelf Clearance | 19.5" |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Top Shelf Height | 34" |
| Wheel Description | 9" Pneumatic |