
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. Flush edges 2-Handle 6-Wheeled Heavy Duty Shelf Truck
- Item Code: G6W-2436-6PY-2H
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Designed for improved mobility, this all-welded shelf truck features 4 swivel and 2 rigid 6" x 2" polyurethane castersĀ for high maneuverability with a tighter turning radius. Dual handle allows cart to be pushed from either side. Ideal for narrow aisles with tight corners.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- 12 gauge steel construction
- Dual raised offset handles with hand guards
- 2 rigid and 4 swivel casters
- 6" non-marking polyurethane wheels
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Caster Type | 2 Rigid, 4 Swivel |
|---|---|
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Shelf Clearance | 19.5" |
| Ship Weight | 165 |
| Freight Class | 250 |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |