
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.206 in. Diameter x 0.118 in. Length of Cut x 2-1/2 in. Overall Length x 0.01 in. Radius GMS2 Coated Carbide Picatinny Groove Cutter
- Item Code: GAGC206R4010
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Arsenal
Tech Specs
Back To Top| Coating | GMS2 |
|---|---|
| Corner Radius | 0.01" |
| Cutting Diameter | 0.206" |
| End/Corner Shape | Radius |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Unit of Measure | Inches |
| Brand | Gorilla Mill |
| Length Of Cut | 0.118" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Performance | High Performance |
| Series | Arsenal |
| Tolerances | Cut Dia +.000/-.002, Shank Dia -.0001/-.0005, LOC +.025/+.050, OAL +/-.050 |
| Material | Solid Carbide |