
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.210 in. Diameter x 0.118 in. Length of Cut x 2-1/2 in. Overall Length GMS2 Coated Carbide Picatinny Groove Cutter
- Item Code: GAGC210F4
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Arsenal
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 4 |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/4" |
| End/Corner Shape | Square |
| Cutting Diameter | 0.21" |
| Performance | High Performance |
| Unit of Measure | Inches |
| Tolerances | Cut Dia +.000/-.002, Shank Dia -.0001/-.0005, LOC +.025/+.050, OAL +/-.050 |
| Length Of Cut | 0.118" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Series | Arsenal |
| Coating | GMS2 |