
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. Diameter x 3 in. Overall Length 4 Flutes Picatinny Rail Cutter
- Item Code: GARC500F4
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Arsenal
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Coating | GMS2 |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Flat Length | 0.021" |
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Overall Length | 3" |
| End/Corner Shape | Square |
| Length Of Cut | 0.377" |
| Tolerances | Cut Dia +.000/-.002, Shank Dia -.0001/-.0005, LOC +.025/+.050, OAL +/-.050 |
| Unit of Measure | Inches |
| End Length | 0.16" |
| Minor Diameter | 0.282" |
| Performance | High Performance |
| Series | Arsenal |
| Shank Diameter | 1/2" |