
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0800 in. Drill Diameter x 0.5400 in. Flute Length 2 Flutes AlTiN Nano Coated Carbide HP Drill
- Item Code: GBS0800-C6
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Hardened Steels
Features
Back To Top- Optimized for drilling hardened tool, die, and mold steels 46Rc to 68Rc with outstanding performance in high temperature alloys and difficult-to-machine steels
- Specialized flute shape for improved chip evacuation and maximum rigidity
- Double margin design for exceptional hole accuracy and finish
- 140° point angle
- Latest generation AlTiN Nano coating offers superior hardness and heat resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Drill Diameter Decimal | 0.0800" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Flute Length | 0.5400" |
| Point Angle | 140 |
| Overall Length Fractional | 2" |
| Brand | Harvey Tool |
| Coating/Finish | AlTiN (C6) |
| Length of Cut Multiple | (5x) |
| Overall Length Decimal | 2.0000" |