
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. Flush Edges 6 in. Polyurethane Wheels Sloped Handle Heavy-Duty Utility Cart with Wheel Brakes
- Item Code: GCK-2436-6PYBRK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
This ergonomically designed utility cart features a kick back style handle to ensure a safe and comfortable grip while reducing operator fatigue. All-welded, heavy-duty construction. Made in the USA.
Features
Back To Top- 3600 lbs. Capacity
- 12 gauge shelves
- 2 rigid, and 2 swivel casters
- 1-1/2" retaining lips on lower shelf
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Lip Flush | Flush Top Shelf |
| Ship Weight | 115 |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Freight Class | 175 |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |