
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 mm Diameter x 57 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Solid Short Drill
- Item Code: GD1181X3
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Series | Gorilla Drill |
|---|---|
| Length of Flute | 16 mm |
| Point Length | 0.46 mm |
| Tool Length | Short |
| Diameter Deep | 3X |
| Coolant/Solid | Solid |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Shank Diameter | 3 mm |
| Metric Diameter | 3.00 mm |
| Performance | High Performance |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Gorilla Mill |
| Overall Length | 57 mm |