
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 mm Diameter x 89 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Solid Short Drill
- Item Code: GD3543X3
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Point Length | 1.39 mm |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Coolant/Solid | Solid |
| Diameter Deep | 3X |
| Metric Diameter | 9.00 mm |
| Shank Diameter | 10 mm |
| Tool Length | Short |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 89 mm |
| Performance | High Performance |
| Length of Flute | 43 mm |
| Series | Gorilla Drill |
| Unit of Measure | Metric |