
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18.5 mm Diameter x 133 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Solid Short Drill
- Item Code: GD7283X3
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Length of Flute | 70 mm |
|---|---|
| Point Length | 2.87 mm |
| Overall Length | 133 mm |
| Brand | Gorilla Mill |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 18.50 mm |
| Shank Diameter | 20 mm |
| Tool Length | Short |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Coolant/Solid | Solid |
| Diameter Deep | 3X |
| Performance | High Performance |
| Series | Gorilla Drill |