
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#31 Diameter x 3.5 in. Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Long Drill
- Item Code: GDC1200X7
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | GDX-59 |
|---|---|
| Point Length | 0.019" |
| Series | Gorilla Drill |
| Length of Flute | 1.5" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Unit of Measure | Inches |
| Brand | Gorilla Mill |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Diameter Deep | 7X |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Performance | High Performance |
| Tool Length | Long |
| Wire Diameter | #31 |