
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 in. Diameter x 3.625 in. Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Long Drill
- Item Code: GDC1562X7
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Fractional Diameter | 5/32" |
| Point Length | 0.027" |
| Tool Length | Long |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Overall Length | 3.625" |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Length of Flute | 1.75" |
| Performance | High Performance |
| Series | Gorilla Drill |
| Shank Diameter | 5/32" |
| Unit of Measure | Inches |
| Diameter Deep | 7X |