
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#21 Diameter x 3.23 in. Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Regular Length Drill
- Item Code: GDC1590X5
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | GDX-59 |
|---|---|
| Point Length | 0.025" |
| Shank Diameter | 3/16" |
| Wire Diameter | #21 |
| Diameter Deep | 5X |
| Material | Solid Carbide |
| Performance | High Performance |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Length of Flute | 1.5" |
| Series | Gorilla Drill |
| Unit of Measure | Inches |
| Tool Length | Regular |
| Brand | Gorilla Mill |
| Overall Length | 3.23" |