
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
17/64 in. Diameter x 4.31 in. Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Long Drill
- Item Code: GDC2656X7
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Length of Flute | 2.375" |
|---|---|
| Performance | High Performance |
| Series | Gorilla Drill |
| Tool Length | Long |
| Brand | Gorilla Mill |
| Fractional Diameter | 17/64" |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Point Length | 0.041" |
| Overall Length | 4.31" |
| Unit of Measure | Inches |
| Diameter Deep | 7X |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 5/16" |