
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.3 mm Diameter x 91 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Regular Length Drill
- Item Code: GDC2874X5
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Diameter Deep | 5X |
|---|---|
| Overall Length | 91 mm |
| Series | Gorilla Drill |
| Tool Length | Regular |
| Point Length | 1.13 mm |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Length of Flute | 48 mm |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 8 mm |
| Brand | Gorilla Mill |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 7.30 mm |