
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.3 mm Diameter x 118 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Long Drill
- Item Code: GDC2874X7
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 118 mm |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Performance | High Performance |
| Tool Length | Long |
| Point Length | 1.13 mm |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Diameter Deep | 7X |
| Metric Diameter | 7.30 mm |
| Series | Gorilla Drill |
| Length of Flute | 70 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 8 mm |