
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10.9 mm Diameter x 149 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Long Drill
- Item Code: GDC4291X7
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Diameter Deep | 7X |
|---|---|
| Point Length | 1.69 mm |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Overall Length | 149 mm |
| Performance | High Performance |
| Series | Gorilla Drill |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Length of Flute | 93 mm |
| Shank Diameter | 12 mm |
| Tool Length | Long |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 10.90 mm |