
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 in. Diameter x 5.51 in. Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Regular Length Drill
- Item Code: GDC5625X5
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Performance | High Performance |
|---|---|
| Point Length | 0.087" |
| Series | Gorilla Drill |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 5X |
| Length of Flute | 3.15" |
| Material | Solid Carbide |
| Unit of Measure | Inches |
| Shank Diameter | 5/8" |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Brand | Gorilla Mill |
| Fractional Diameter | 9/16" |
| Overall Length | 5.51" |
| Tool Length | Regular |