
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14.5 mm Diameter x 140 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Regular Length Drill
- Item Code: GDC5709X5
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Point Length | 2.25 mm |
|---|---|
| Brand | Gorilla Mill |
| Length of Flute | 80 mm |
| Overall Length | 140 mm |
| Performance | High Performance |
| Metric Diameter | 14.50 mm |
| Tool Length | Regular |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Diameter Deep | 5X |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Series | Gorilla Drill |
| Shank Diameter | 16 mm |