
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
16 mm Diameter x 146 mm Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Regular Length Drill
- Item Code: GDC6299X5
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Diameter Deep | 5X |
|---|---|
| Length of Flute | 82 mm |
| Brand | Gorilla Mill |
| Point Length | 2.48 mm |
| Shank Diameter | 16 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 16.00 mm |
| Unit of Measure | Metric |
| Performance | High Performance |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Overall Length | 146 mm |
| Tool Length | Regular |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Series | Gorilla Drill |