
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/32 in. Diameter x 6.22 in. Length of Cut GDX-59 Coated Carbide Coolant Regular Length Drill
- Item Code: GDC6562X5
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Drill
Tech Specs
Back To Top| Length of Flute | 3.54" |
|---|---|
| Overall Length | 6.22" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Unit of Measure | Inches |
| Series | Gorilla Drill |
| Tool Length | Regular |
| Performance | High Performance |
| Shank Diameter | 45/64" |
| Coating/Finish | GDX-59 |
| Coolant/Solid | Coolant |
| Diameter Deep | 5X |
| Fractional Diameter | 21/32" |
| Material | Solid Carbide |
| Point Length | 0.102" |