
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1100 in. (2.8 mm) Drill Diameter x 0.7600 in. Flute Length 2 Flutes AlTiN Coated Carbide HP Drill
- Item Code: GKT1100-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Prehardened Steels
Features
Back To Top- Optimized for drilling prehardened medium alloy steels, stainless steels, and tool steels up to 45Rc
- Specialized flute shape for improved chip evacuation and maximum rigidity
- 140° point angle
- AlTiN coating for improved lubricity and heat resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | AlTiN |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Harvey Tool |
| Flute Length | 0.7600" |
| Length of Cut Multiple | (5x) |
| Overall Length Fractional | 2-1/2" |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Drill Diameter Metric | 2.80 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Drill Diameter Decimal | 0.1100" |
| Overall Length Decimal | 2.5000" |
| Point Angle | 140 |