
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. Retaining Lips Cushion-Load 9 in. Pneumatic Wheels Merchandise Collector Cart
- Item Code: GL-3048-9P
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
All-welded steel utility cart with cushion load wheels provide a smooth ride over rough or uneven surfaces.
Features
Back To Top- Choice of cushion load wheel:
- 9" pneumatic wheels
- 10" Solid rubber wheels
Tech Specs
Back To Top| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
|---|---|
| Freight Class | 250 |
| Ship Weight | 139 |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Shelf Size WxL | 30" x 48" |
| Shelf Clearance | 18" |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Description | 9" Pneumatic |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |