
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 x 48 Retaining Lips Flush-Handle Instrument Cart
- Item Code: GLF-2448-9P
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
All-welded steel utility cart with cushion load wheels provide a smooth ride over rough or uneven surfaces.
Features
Back To Top- 9" pneumatic wheels
- 2 swivel, and 2 rigid casters
- Available with or without non-slip vinyl shelf surface
- Available with flush edges or 1-1/2" retaining lips:
- Flush shelf clearance: 19-1/2"
- Lipped shelf clearance: 18"
Tech Specs
Back To Top| Freight Class | 175 |
|---|---|
| Shelf Size WxL | 24" x 48" |
| Shelf Clearance | 18" |
| Top Shelf Height | 34" |
| Brand | Little Giant |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Ship Weight | 106 |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Wheel Description | 9" Pneumatic |