
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. Diameter x 1/2 in. Length of Cut x 2 in. Overall Length Carbide 4 Flutes Square GMX-35 Coated Endmill
- Item Code: GM14FS4
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Gorilla Mill
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | GMX-35 |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/4" |
| End/Corner Shape | Square |
| Machining Methods | Profiling, Full Slotting, Pocketing, High-Velocity |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Overall Length | 2" |
| Series | Gorilla Mill |
| Brand | Gorilla Mill |
| Unit of Measure | Inches |
| Tool Length | Stub |
| Length Of Cut | 1/2" |
| Number of Flutes | 4 |
| Performance | High Performance |
| Tolerances | Cut Dia +.000/-.002, Shank Dia -.0001/-.0005, LOC +.025/+.050, OAL +/-.050 |
| Material | Solid Carbide |