
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.087 in. Diameter x 0.21 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes M3 x 0.50 Threadmill
- Item Code: GMCTM0300MM-0.503FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Series | Missing Link |
|---|---|
| Cutting Diameter | 0.087" |
| Minor Diameter | 0.098" |
| Length Of Cut | 0.21" |
| Thread/Pitch | M3x0.50 |
| Diameter Deep | 2X |
| Number of Flutes | 3 |
| Unit of Measure | Metric |
| Performance | High Performance |
| Brand | Gorilla Mill |
| Coolant/Solid | Solid |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Coating | GMX-35 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 1/4" |