
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.313 in. Diameter x 0.880 in. Length of Cut x 2.50 in. Overall Length GMX-35 Coated Carbide 2X Solid 3 Flutes 1/2-13 UN Threadmill
- Item Code: GMCTM12-13UN3FL
- Brand: Gorilla Mill
- Unit Size: 1
Description
Missing Link
Tech Specs
Back To Top| Minor Diameter | 0.425" |
|---|---|
| Length Of Cut | 0.88" |
| Thread/Pitch | 1/2-13UN |
| Coating | GMX-35 |
| Diameter Deep | 2X |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Series | Missing Link |
| Coolant/Solid | Solid |
| Unit of Measure | Inches |
| Cutting Diameter | 0.313" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter | 5/16" |
| Brand | Gorilla Mill |
| Performance | High Performance |